O chrípke, príznakoch, prevencii a očkovaní

Čo je chrípka?
Chrípka je infekčné ochorenie vyvolané vírusom. Existujú tri typy vírusov chrípky A,B,C. Najnebezpečnejší je vírus typu A, ktorý má najväčšiu schopnosť zmeny /mutácie/.

Vírus chrípky ohrozuje dýchacie orgány ľudí /nos hrdlo, ale môže spôsobiť aj problémy s ušami/. Šíri sa tzv. kvapôčkovou nákazou kašľaním a kýchaním. Môže sa šíriť aj dotykom rúk s očami po priamom kontakte s chorým. Prvé príznaky chrípky sa objavia spravidla do jedného až troch dní po infikovaní.

Príznaky chrípky
Náhly nástup choroby s vysokými horúčkami, bolesťami hlavy, kĺbov, svalov, hrdla, zápalom sliznice, suchým kašľom, malátnosťou, únavou, pálivým pocitom v hrdle i za hrudnou kosťou. Väčšina ľudí chrípku spravidla vyleží za týždeň, malátnosť a únava môžu trvať dlhšie. Ak sa chrípka podcení, môžu nastať komplikácie napr. pneumónia, bronchitída pri ktorých je už nutná hospitalizácia.

Koho chrípka najviac ohrozuje
Nachrípku môže ochorieť ktokoľvek, ale rizikovú skupinu predstavujú najmä starší ľudia vo veku nad 60 rokov, alebo ľudia s chronickými dýchacími problémami, poruchami kardiovaskulárneho aparátu,zníženou imunitou organizmu, cukrovkou, zdravotnícky personál, ktorý ošetruje chorých.

Kedy začína sezóna chrípky
Chrípková sezóna sa v našej zemepisnej šírke vyskytuje v zimných mesiacoch a zvyčajne vrcholí medzi decembrom a marcom. Môže sa vyskytnúť aj skôr.

Čo je epidémia?
O epidémii sa hovorí vtedy keď je výskyt prípadov chrípky v populácii, alebo regióne podstatne vyšší ako bežne počas roka.

Čo je pandémia?
Pandémiou sa nazýva epidémia, ktorá sa šíri na veľmi veľké územie – napríklad na celý kontinent a postihuje obrovskú časť populácie. Ide teda o celosvetové rozšírenie choroby zapríčinené novým subtypom vírusu chrípky. Pandémie sú spôsobené iba vírusom typu „A“.

Ako sa chrípka lieči?
Chrípka sa musí v prvom rade vyležať. Je potrebné dodržiavať liečebný režim stanovený lekárom. Odporúčané sú lieky na tlmenie bolesti hlavy, svalov a zníženie teploty. V niektorých krajinách sú k dispozícii antivirotiká amantadine a rimantadine, ktoré však môžu mať nepriaznivé neurologické a gastrointestinálne účinky.
Najmä rizikovým skupinám sa odporúča preventívne protichrípkové očkovanie, ktoré zvyšuje odolnosť ľudského organizmu voči ochoreniu.

Čo je protichrípková vakcína
Očkovacia vakcína obsahuje komponenty dvoch typov vírusu chrípky „A“ a jedného vírusu chrípky typu „B“. Keďže sa vírus neustále mení a každú zimu cirkuluje nový, potrebné je vyvíjať každý rok novú očkovaciu vakcínu. Svetová zdravotnícka organizácia /WHO/ rozhoduje vždy vo februári o troch najpravdepodobnejších vírusoch, ktoré budú hrozbou budúcej zimnej sezóny. Rozhodnutie sa robí po laboratórnych analýzach niekoľko tisíc chrípkových vírusov v Londýne, Atlante, Melbourne a Tokiu.
Produkcia vakcín sa vždy začína po rozhodnutí WHO v marci príslušného roka pre krajiny na severnej pologuli. K dispozícii býva vakcína v septembri. Ochranné účinky protichrípkového očkovania trvajú približne rok. Najvhodnejšie mesiace na očkovanie sú september, október, november. Po zaočkovaní sa protilátky v ľudskom organizme vytvoria do 10 až 14 dní.

Prečo nie je protichrípková vakcína nutná úplne pre každého
Pre väčšinu ľudí je chrípka síce nepríjemné ochorenie, ale zvládnu ho bez väčších problémov za týždeň až dva. Protichrípková vakcína je určená predovšetkým pre rizikové skupiny ľudí, ktorí sú náchylní na vážne komplikácie z chrípkového ochorenia.
Nemali by sa očkovať ľudia, ktorí sú na očkovania, alebo niektoré antibiotiká alergickí, neznášajú také komponenty ako neomycin, kanamycin, gentamicin, alebo sú hypersenzitívni na vaječné produkty. Očkovať by nemali ani tí ľudia, ktorí majú horúčku.

Čo robiť keď chrípku dostanete?
Najlepšie je zostať doma a odpočívať. Treba dbať na dostatočný prívod tekutín - pitný režim, aby sa vo vašom organizme dopĺňala voda. Dodržiavajte pokyny lekára. Je možné užívať paracetamol na zníženie horúčky a tlmenie bolesti hlavy a svalov. Venujte veľkú pozornosť osobnej hygiene.

Aby ste chrípku nedostali
- vyvarujte sa kontaktu s chorými osobami, nechoďte na podujatia a akcie s veľkou návštevnosťou /kiná, divadlá, koncerty, konferencie/. Otužujte svoje telo, dožičte mu pohyb, vitamíny, správnu životosprávu.