Príčiny vzniku chrípky

Čo je chrípka?

Chrípka je vírusová infekcia horných alebo dolných dýchacích ciest, ktorá postihuje vtáky a cicavce. Prejavuje sa typickými symptómami ako horúčka, celkový pocit slabosti a bolesti svalov, hlavy a brucha.

Typická ľudská chrípka, ktorá sa objavuje každoročne je zapríčinená vírusom chrípky typu A, B alebo C. Tento vírus sa prenáša z človeka na človeka počas celého roku a v skutočnosti nikdy nezmizne úplne. Keď sa vonku ochladí, nebezpečenstvo infekcie sa niekoľkokrát zvyšuje. Ľudia trávia viac času spolu vo vnútri, vzduch je suchší čo nie je dobré pre dýchací systém vo všeobecnosti a ešte k tomu vírusové častice zotrvávajú dlhšie na rôznych povrchoch, ako napríklad kľučky na dverách. I keď existujú vakcinácie na vyhnutie sa tomuto vírusu alebo aspoň jeho kritickým prejavom, vírus neustále mutuje, takže ochrana nie je nikdy 100 percentná.

Symptómy

Chrípka ohrozuje jedincov všetkých vekových kategórií ale u detí a starších ľudí je riziko nákazy vyššie. Infekcia je zvyčajne výsledkom vdýchnutia kvapôčok z kýchania a kašľu už infikovaných jedincov. Inkubačná doba chrípky trvá asi 1 až 2 dni po ktorých sa začnú prejavovať typické symptómy: svalová bolesť, vysoká horúčka (40 stupňov i viac) a celkový pocit slabosti spojený s dráždením v hrdle a niekedy dokonca kašeľ a problémy s dýchaním. Vysoká teplota zvyčajne ustúpi po 3 až 4 dňoch. Počty úmrtí na chrípku sú zvyčajne vysoké kvôli obrovskému množstvu postihnutých ľudí. Smrť nastáva kvôli nejakým komplikáciám ako pneumónia alebo bronchitída, ktoré sa zvyčajne objavujú u starých a oslabených ľudí.

Typy chrípky

Existujú 3 hlavné typy vírusu chrípky známe ako chrípka typu A, B a C – majú mnoho podtypov, ktoré sú iné každú sezónu kvôli ich konštantnej evolúcii. Napriek tomu, že všetky 3 typy chrípky majú veľmi podobné symptómy, sú dosť dlišné.
- Vírus typu A je najbežnejší, má mnoho podtypov a spôsobuje najvážnejšie epidémie.
- Vírus typu B je menej nebezpečný.
- Vírus typu C nespôsobuje ľuďom žiadne problémy.
Začiatok formulára