Po narodení dieťaťa sa mení život manželov

Zdroj:   https://www.rodinka.sk/zena/vztahy/po-narodeni-dietata-sa-meni-zivot-manzelov/

https://najmama.aktuality.sk/clanok/254932/tipy-priamo-zo-zivota-ako-mat-stastne-manzelstvo-aj-s-detmi/

 

Príchod dieťaťa do rodiny od základov zmení nielen hodnotový rebríček oboch partnerov, ale najmä ich každodenný život. Je logické, že zmena sa týka najmä ženy.

Z dovtedy atraktívnej, aktívnej kočky, ktorá mala prácu, priateľov, záujmy, čas na seba i partnera sa stane mamina, ktorej takmer jedinou pracovnou náplňou je domácnosť a starostlivosť o dieťa.

Každá žena zrejme potvrdí, že táto práca je náročná fyzicky, ale najmä psychicky.

Aké sú najčastejšie chyby, ktoré sa robia za dverami rodín s malým dieťaťom?

Prehnaná starostlivosť

Pozrime sa na tento problém z pohľadu muža. Konečne má doma svoje zlatíčka. Manželka aj bábo sú po pôrode v poriadku a už sa teší na každý deň, ktorý s nimi strávi.

Začne sa to nenápadne: muž sa ako pracujúca časť rodiny potrebuje vyspať, preto sa manželka odsťahuje do detskej izby, aby mohla byť blízko k dieťaťu a aby nerušila manžela pri nočnom kŕmení a prebaľovaní. Aj cez deň sa komunikácia točí len okolo dieťaťa.

Spočiatku je všetko v poriadku, až kým... Kým si manžel neuvedomí, že manželka nespala v manželskej posteli už niekoľko mesiacov, že sa vlastne o inom nerozprávajú len o dieťati, že on ako muž ju vlastne vôbec nezaujíma a začína mať pocit, že bol dobrý len na splodenie potomka a jeho finančné zabezpečenie.

Čo robiť v takejto situácii?

„Odsťahovanie“ sa z manželskej postele môže byť prvým a zároveň najvážnejším problémom v živote rodiny. Je iste chvályhodné ušetriť manžela od nočného vstávania k dieťaťu, na druhej strane, milé dámy, je to predsa aj jeho dieťa. Nešetrite ho príliš. Spomeňte si na všetky nočné výlety s partiou priateľov, keď ste spali 3-4 hodiny a ráno vstávali do práce a fungovali po celý deň. Manžel nočné vyrušenia prežije, je predsa chlap.

Takže - žiadna detská izba. Spite v manželskej posteli a keď tam už budete, venujte sa tomu, čo ste mali aj pred pôrodom radi. A keď príde z práce, prejavte záujem aj o jeho deň, veď pracoval preto, aby ste sa vy mohli nerušene starať o vaše spoločné dieťatko.

 

Nedostatok komunikácie a tiež pohodlie nadovšetko

V tomto prípade môžeme zhrnúť naraz 2 problémy, ktoré trápia nielen rodiny s malými deťmi.

Jednak je to nedostatok komunikácie medzi partnermi. Zoberme si príklad: manželka je doma na rodičovskej dovolenke, stará sa o dieťa. Manžel pracuje. Domov prichádza neskoro večer. Obaja sú po celodennej „šichte“ tak unavení, že krátko po tom, ako zaspí dieťa, zaspia aj oni dvaja. Vlastne nie je priestor na rozhovory. Konverzácia oboch partnerov sa obmedzí na základné organizačné pokyny, kto nakúpi, kto odnesie veci do čistiarne alebo vyzdvihne staršie dieťa zo školy. Na osobnú, intímnu konverzáciu partnerov nie je čas ani chuť.

Tento problém by sme radi spojili s ďalším. Je ním určitá túžba po pohodlí zo strany manžela. Prejdite sa niekedy po chodbách firiem vo večerných hodinách. Vo väčšine prípadov tam natrafíte na mužov. Čo robia? Čítajú dennú tlač, surfujú po internete, dokonca sa hrajú počítačové hry. A aby sme im nekrivdili, možno sa pripravujú na ďalší pracovný deň. Od pracovného stola vstávajú okolo siedmej. Domov prídu v čase, keď sú už deti okúpané, majú napísané domáce úlohy a sú pripravené práve na pusu na dobrú noc od ocka.

 

Ako by povedal môj dobrý priateľ: čistá práca. A žena? Tá je po celom dni zrelá do postele. Samozrejme, ak ju nečaká ešte niekoľko domácich prác.

Čo robiť v takejto situácii?

V prvom rade, páni, snažte sa prísť z práce skôr, ako slnko definitívne zapadne. Manželka vám iste po príchode z práce venuje niekoľko minút na prečítanie novín alebo iný relax. Dôležité pre ňu bude, že vás už má doma. Tiež by sme radi upozornili na nutnosť pomáhať manželke so starostlivosťou o deti, či s domácimi prácami. Žena predsa nie je stroj, za pomoc bude vďačná. A zostane viac času na rozhovor či pohár vína pri pozeraní TV, či počúvaní hudby. A možno len pri krásnom mlčaní.

Nezáujem/neschopnosť sebarealizácie

Mnoho žien príchodom dieťaťa stratí akékoľvek vlastné plány, záujmy a schopnosti realizovať sa. Mladé mamičky sa často tak koncentrujú na starostlivosť o dieťa, že zabudnú žiť svoj vlastný život. Nestretávajú sa s priateľkami z minulosti, nenavštevujú ani len kaderníčku.

Moja klientka – slobodná bezdetná žena – mávala často pocity depresie po stretnutí s vydatými spolužiačkami zo strednej školy. Každé stretnutie sa točilo najmä rozhovormi o ich deťoch, radami, čo robiť, keď dieťa nepapá alebo nekaká. K akejkoľvek inej téme sa takmer žiadna nevedela vyjadriť. Chvíľu trvalo, kým pochopila, že nie ona je tá, kto je v tejto skupine žien mimo.

Taktiež muži sa často sťažujú, že sa žena po pôrode zanedbáva, doma ju vidia iba vo vyťahanom tričku a teplákoch. A hoci ju majú radi, vážia si ako sa stará o ich dieťa, stráca v ich očiach príťažlivosť.

Čo robiť v takejto situácii?

Ženy, aj pri starostlivosti o dieťatko, nezabudnite na to, čo bolo pre vášho manžela atraktívne, prečo sa do vás zamiloval.

Ak ste radi chodili do fitness alebo mali iné záľuby, dohodnite sa s partnerom, že aspoň 2 večery v týždni budú patriť vám. Cvičte, stretnite sa s priateľmi, vyrazte na nákupy. Kúpte si napríklad pekné domáce oblečenie, keď v ňom teraz trávite toľko času.

 

A verte, že keď sa večer vrátite domov spokojná a oddýchnutá, uvidíte v manželových očiach tú malú iskričku, ktorá tam bola predtým, ako sa z vás dočasne stala mamička na rodičovskej dovolenke.

 

Ach, ten sex!

Na záver by sme sa radi venovali tomu, čo je často aj pri návšteve poradne téma, o ktorej sa hovorí veľmi ťažko. Je to sexuálny život partnerov.

Či sme už písali o žene, ktorá venuje neprimerane veľkú starostlivosť dieťatku a nespáva celé mesiace v manželskej posteli (a manželovi sa po sexuálnej stránke nevenuje ani mimo nej), alebo o žene, ktorá je večer unavená tak, že na výkony v posteli nemá energiu ani chuť, alebo naopak o mužovi, ktorý prichádza domov neskoro večer a aj vtedy si po náročnom dni vyžaduje kľud, všetky tieto problémy majú jedno spoločné: zmenu v sexuálnom živote partnerov.

Mnoho žien stratí záujem o sexuálny styk (prípadne ho obmedzí na minimum) práve kvôli vyčerpanosti alebo z naplnenia určitého životného cieľa, ktorým sa narodenie dieťaťa stalo, či prípadne kvôli inému problému psychického charakteru.

Dôvod však môže byť aj iný: frustrácia zo správania sa manžela, neustály pocit zlosti a bezmocnosti, že je na všetko sama, dokonca v niektorých prípadoch až pocit menejcennosti, to všetko sú faktory, ktoré môžu vo veľkej miere ovplyvňovať sexuálne správanie ženy.

A ako na takúto sexuálnu absenciu reagujú muži?

Aby sme im nekrivdili, je dôležité povedať, že v súčasnosti je čoraz viac mužov, ktorí sa podieľajú na starostlivosti a aj výchove dieťaťa a tiež lepšie zvládajú komunikáciu s partnerkou a riešenie prípadných problémov v sexuálnej oblasti. Sú i takí, ktorí sa zmieria s obmedzením milovania na 1 či 2 krát mesačne. Ale je tiež mnoho takých, ktorí hľadajú to, čo nemajú doma niekde inde.

Nájdu si milenky, ktoré sú prípadne bezdetné, krásne, oddýchnuté a na sex majú chuť vždy. A to je začiatok nových problémov, ktoré sú podľa štatistík jedným z dôvodov žiadosti o rozvod.

 

Čo robiť v takejto situácii?

Len dostatočná komunikácia a ochota riešiť problémy zo strany oboch partnerov môže odvrátiť problém zvaný „nevera“. Obaja partneri by si mali uvedomiť, že sex patrí k životu dvoch ľudí a jeho citlivé pestovanie prispieva k manželskému šťastiu.

Pri problémoch, s ktorými sa rodina stretáva, nie je riešenie „odstavenie“ partnera od sexuálneho styku, prípadne hľadanie si nového. Je tiež dôležité obrátiť sa na odborníka, ktorý poradí ako problém riešiť, prípadne poskytne priestor na vysvetlenie si vzájomných nezhôd medzi partnermi.

 

Čo dodať na záver?

Ženy, milujte svoje deti, ale nezabudnite milovať aj manžela. Nájdite si čas pre seba, svoje záujmy, ale aj pre muža, ktorý bol pred narodením vášho zlatíčka pre vás ten najdôležitejší na svete.

Muži, iste nie je príjemné prísť po náročnom pracovnom dni do bytu s plačúcimi deťmi a kričiacou manželkou. Určite však viete, že váš príchod vždy vyčarí na ich tvárach úsmev. Skúste pomôcť manželke a podieľajte sa na chode domácnosti nielen finančne. Odmenou vám bude vedomie, že okrem detí máte šťastnú a spokojnú ženu, na ktorú môžete byť právom hrdí.

 

Kým sú partneri bezdetní, ich vzťah má celkom inú príchuť než v dobe, keď už sú z nich rodičia. S príchodom detí sa jednoducho vzťah mení.  

Prichádzajú nové výzvy a problémy, ktoré treba riešiť. Zrazu sa možno budete hádať kvôli výchove a rozdielnym názorom ohľadom detí a starostlivosti o ne. Váš manžel bude možno pociťovať žiarlivosť voči deťom a bude sa cítiť na druhej koľaji.

A vy zasa možno budete tak unavená a vyčerpaná, že záležitosti vzťahu akosi nebudete mať chuť či energiu riešiť.

Nech je to akokoľvek, manželstvo si však zaslúži vašu pozornosť a treba na ňom pracovať. Deti by nemali byť stredobodom vášho vesmíru, váš vzťah je totiž nemenej dôležitý.

 

10 zásad pre šťastné a silné manželstvo

1. Zmluva

Každý vzťah, ktorý má mať hodnotu sa podpisuje zmluvou. Právny, kúpnopredajný a aj manželský.

Zmluvou sa zaväzujete dodržať a splniť svoj sľub. Keď zmluva nie je v partnerskom vzťahu podpísaná, je to znak toho, že nie ste ochotný svoj sľub dodržať, alebo sa bojíte, že ho nedodrží druhá strana. Zmluva je ako tretí povraz, ktorý sa primotá k mužovi a k žene.

Dvom je lepšie, ako samému a troch, nič len tak nerozdelí. Zmluva je tým tretím spojivom dvoch ľudí, aby boli pevnejší v horších časoch. V každom vzťahu sa sem tam pripletie problém. Odísť z problémov vie každý, ale len silní dokážu problémy prekonať a za prekonaním problémov je väčšie víťazstvo a uznanie.

2. Dôvera

Dôvera je vo vzťahu najdôležitejším faktorom. Zaľúbenosť  po čase vyprchá, to pozná asi každý. To, čo musí ostať je dôvera, úprimnosť a otvorenosť v každej oblasti života. Musíme sa naučiť dôverovať svojmu partnerovi, pretože dôvera je to, na čom vzťah obstojí.

Bez dôvery v akejkoľvek oblasti sú v partnerstve hádky, na ktorých často vzťah stroskotá.  Naučme sa s  partnerom podeliť o svoje pocity, predstavy, plány, zážitky a aj so svojimi potrebami a túžbami. Dôvera, otvorenosť, pravda vyháňa neveru, žiarlivosť a strach zo vzťahu.

3. Láska

Láska vo vzťahu znamená to, že neočakávam od partnera, aby ma robil šťastnou, ale ja robím všetko preto, aby bol šťastný ten druhý. Keď je toto obojstranné, manželstvo je plnohodnotné a funkčné. Jary Chapman hovorí o 5 jazykov lásky: slová uistenia, pozornosť, prijímanie darov, skutky a fyzický dotyk.

Keď sa naučíme hovoriť jazykom lásky nášho partnera, objavili sme kľúč k dlhotrvajúcemu, milujúcemu manželskému vzťahu. Láska sa po svadbe nemusí vypariť, no aby sme ju udržiavali živú, potrebujeme zapracovať na tom, aby sme sa naučili hovoriť jazykom lásky nášho partnera.

 

4. Jedno telo

Spojenie muža a ženy v jedno telo je nádherné. Časté milovanie sa v manželstve je krásne a v častom milovaní je veľké tajomstvo. Čím častejšie sa spolu milujete, tým menej sa hádate, tým viac ste v jednote, naplnení a šťastní.

5. Čistota

„Manželstvo nech majú všetci v úcte a manželské lôžko nech je nepoškvrnené, lebo smilníkov a cudzoložníkov bude súdiť sám Boh.“  V dnešnej dobe zostať nepoškvrnený v tejto oblasti nie je hanbou, práve naopak, je to znakom fungujúceho manželstva a lásky, ktorá je dnes závidenia hodná. Možno navonok sa ľudia smejú, lebo to dnes nie je moderné, ale vo vnútri vedia, že čistota je niečo, čo je omnoho cennejšie. Každý muž, či žena túžia po krásnom vzťahu plnom dôvery, čistoty a lásky.

6. Úloha

V manželstve má každý svoju úlohu. Zodpovednosťou manžela je svoju manželku chrániť a starať sa o ňu. Zodpovednosťou manželky je podporovať a povzbudzovať svojho manžela. Majú aj spoločnú úlohu a to pracovať na spoločnom cieli, odpúšťať si, milovať sa a mať spolu deti.

7. Hodnoty

Každý človek má nejaké hodnoty. Manželia môžu mať rozdielne hodnoty a je to normálne. Vyplýva to už z toho, že muž je muž a žena je žena. Základom je, aby tie najvyššie a základne hodnoty ste mali spoločné.  Pokiaľ budete mať tie základné hodnoty spoločné, tak budete v jednote, budete sa vedieť spolu vždy správne rozhodnúť a predovšetkým ich budete budovať a nie ničiť.

8. Čas

Čas je komodita, ktorá plynie a nikto nám stratený čas nevráti späť. Kvalitný čas (bez mobilu, facebooku, TV a iných rušivých vplyvov) venovaný manželke, manželovi, deťom, je najlepšie investovaným časom, pretože sa nám to vráti v podobe dobrých vzťahov, krásnych spomienok a šťastnej rodiny.

Áno potrebujeme aj peniaze. No pokiaľ budeme svoj čas venovať iba zarábaniu financií, aby sme raz za rok išli na spoločnú dovolenku, a celý rok neboli doma, alebo iba veľmi málo, tak ta jedna dovolenka náš vzťah nezachráni. Venujme svoj čas tomu druhému, aj keď už máme deti, aby ste stále svoj vzťah budovali.

Minimálne 2x do mesiaca by ste si mali nájsť čas byť spolu bez detí. Napríklad ísť na večeru, do kina, na turistiku, wellness, podľa toho čo máte radi. Taktiež rešpektujme potreby toho druhého a umožníme partnerovi mať čas aj pre seba samého.

9. Dotyky a slová

Je vedecký dokázané, že časté objímanie zlepšuje  psychickú pohodu, čo vplýva aj na zdravie. Vedci odporúčajú minimálne 4 objatia za deň, ktoré by sme si mali vychutnať.

Neprichádzajte o túto radosť, je zadarmo a potrebuje ju tak muž, ako aj žena, či deti. Objatie, milé a povzbudivé slová zlepšujú náladu, upokojujú, zmierňujú bolesť, zvyšujú sebavedomie a pozitívne ovplyvňujú vývoj detí a ich pohľad na rodinu a manželstvo.

Naučiť sa efektívne komunikovať a riešiť konflikty prinesie to, že mnoho konfliktov ani nevznikne a predídete tým mnohým výčitkám a hádkam. Príslovia 10/19 "Kto má veľa rečí, nie je bez prehrešku, no ten, čo ovláda svoje pery, je rozumný."

10. Pravidlá

Ako manželia by ste si mali určiť základné pravidlá, čo sa týka hospodárenia s financiami, povinností v domácnosti, pravidlá výchovy detí, a najdôležitejšie pravidlo – nie rodičia a svokrovci budú riadiť váš život. Radu si môžete vypočuť, poďakovať sa za ňu, ale rozhodnúť by ste sa mali vy spoločne.

V každej rodine sú škriepky. Niekde menej, niekde viac. Je však na členoch rodiny ako problémy, nezhody budú riešiť a ako sa k nim postavia. Závisí na ich postoji, v tomto prípade na manželoch...

 

Pretože, ruku na srdce – deti budú šťastnejšie a spokojnejšie, ak je mama s ockom v pohode, a ak sa ľúbia.

 

Ďalších niekoľko tipov, ako si aj po príchode detí udržiavať šťastné manželstvo:

1. Spoločný čas len vo dvojici

Naplánujte si každý týždeň niekoľko večerov alebo aspoň jeden, kedy sa venujete len jeden druhému. Ak vaše dieťa alebo deti dobre spia, môžete si spolu pozrieť nejaký film, uvariť spoločnú večeru, dať si vzájomnú masáž a pritom sa porozprávať.

Dobré je tiež z času na čas, alebo aj pravidelne, ak sa dá, si niekam vyraziť. Ísť do vašej obľúbenej reštaurácie na romantickú večeru, do kina, na prechádzku či na túru bez detí, je tiež veľmi príjemná zmena.

Deti nechajte občas postrážiť babičkám alebo si zaplaťte opatrovateľku. Váš vzťah si to zaslúži, puto medzi vami sa prehĺbi a vaše manželstvo bude ľahšie zvládať bežné problémy a nástrahy.

2. Prejavujte si vzájomnú úctu

Vzájomná úcta manželov je dôležitý pilierom vzťahu. V niektorých manželstvách dochádza časom k akémusi zlozvyku, že začneme nášho partnera brať ako samozrejmosť a úcta sa vytráca.

Týmto vzťah ochladne a môže dospieť až do vážnej krízy.  Preto je veľmi dôležité prejavovať si navzájom úctu – slovíčka „ďakujem“, „prosím“ a podobne by mali byť samozrejmosťou pri komunikácii s vašou polovičkou.

 

Prejavujte svojmu manželovi úctu aj tým, že mu vyjadríte uznanie za všetko, čo pre vás robí. K prejavom úcty patria aj také veci ako neskákanie do reči pri rozhovore, zdržanie sa nadávok a podobne.

A naopak, aj manželia by mali mať v úcte svoje ženy. Veľakrát napríklad manželia zľahčujú pocity či názory svojej manželky, neberú ich dosť vážne. Žena sa potom cíti nepochopená a nemilovaná a to vzťahu nepomáha. Ak si muž váži svoju ženu, rešpektuje jej názory a pocity, pretože mu na nej záleží a berie ju ako rovnocennú partnerku.

Len ak je v manželstve vzájomná úcta a rešpekt, môže vzťah napredovať a prehlbovať sa. Strata rešpektu vedie k pocitom odcudzenia a často končí vzťah rozpadom.

Ak si manželia prejavujú vzájomnú úctu, dávajú tým dobrý príklad aj svojim deťom, ktoré raz tiež budú mať vlastné manželstvá.

 

3. Komunikujte spolu

Komunikácia je ďalším nesmierne dôležitým pilierom, na ktorom manželstvo stojí a žiaľ, často i padá. Dnešná doba je veľmi rýchla a manželia často nemajú dosť času porozprávať sa každý deň.

Napriek tomu by sme si na každodenný rozhovor, aspoň krátky, mali nájsť čas. Aj keď sú v manželstve deti, čas na rozhovor sa dá urobiť. A nejde len o rozoberanie všetkého možného okolo detí a domácnosti, ale aj hlbšie záležitosti.

Často sa stáva, že manželia neriešia nejaké problémy a nezhody a tie potom naberajú na veľkosti, až raz dôjde k výbuchu. Treba sa naučiť riešiť aj zdanlivo malé problémy a starosti, aby sme si mohli byť stále blízki.

Riešenie nezhôd „tichou domácnosťou“ nikam nevedie, respektíve vedie, ale nie do šťastného cieľa, skôr naopak.

4. Prejavujte si lásku každý deň

Predtým, než prišli deti, ste si bežne písali správy, maily, volali ste si, dávali ste si darčeky a podobne. Ono sa to postupne zvykne zo vzťahu akosi vytratiť. Je však dobré oprášiť tieto „drobnosti“, pretože prinášajú do manželstva nadšenie a radosť a rozdúchavajú lásku.

Napíšte mu správu, že na neho myslíte. Nezabudnite na bozk ráno pred odchodom do práce alebo pred spaním. Držte sa za ruky, ak niekam idete, objímte sa každý deň. Jednoducho, vážte si jeden druhého a prejavujte si lásku.

Prejavom lásky od manžela môže ale byť aj to, že ochotne pomáha svojej žene s domácimi prácami či starostlivosťou o deti – vynesie smeti, umyje riad, prebalí bábätko a podobne. Lebo láska je aj o takýchto veciach.

Nie je pravda, že láska sa „postará sama o seba“ a nemusíme pre to nič spraviť. Láska je, naopak, závislá od toho, ako sa o ňu staráme.

Veľa párov robí chybu, že po narodení detí sa akosi ich pozornosť preorientuje len na tých drobcov a všetko sa točí okolo nich.

Zabúdajú, že ich vzťah si treba budovať a udržiavať aj po narodení detí, lebo sa ľahko môže stať, že manželstvo sa ocitne v kríze. A čo viac môžeme dať našim deťom, ako ukázať im, že mama a ocko sa ľúbia? Tak dávame deťom príklad a tiež pocit bezpečia.