Liečba obezity u lekára

V prípade, že obezita už spôsobuje zdravotné ťažkosti, je vhodné útočiť proti obezite, nie len hasiť požiare, ktoré spôsobuje. Spravidla stačí schudnúť o 10% a veľa zdravotných ťažkostí sa značne zmierni. Ideálne je, ak to človek zvládne sám, úpravou životného štýlu.

Obezita sa dá čiastočne riešiť pomocou liekov. Lekár môže predpísať lieky, ktoré človeku napomáhajú ľahšie prejsť na zdravší životný štýl. No lieky samotné chudnutie nespôsobia.

V extrémnych prípadoch sa obezita dá riešiť chirurgicky – napríklad umelým zmenšením žalúdka. Nie je to však nič pre väčšinu z nás, preto sa tejto téme nemá zmysel vôbec venovať. Je to drastické, invazívne riešenie. Môže mať opodstatnenie len v extrémnych prípadoch život priamo ohrozujúcej obezity.

Mnoho ľudí dúfa v zázrak zvaný liposukcia. Aj to je spravidla dočasné riešenie.

  • Kto nezmení životný štýl, zas priberie.
  • Kto sa dokáže prispôsobiť a životný štýl upraví, schudne aj bez liposukcie.

Mnoho štúdií krásy a firiem ponúka aj iné, nemedicínske riešenia obezity. Stroje, ktoré vami budú cvičiť, mastičky, zábaly, bublinky, kyslík, ozón, žiarenie, elektrika, natriasanie… Čo len chcete a ste ochotní zaplatiť. Akurát chudnutie zostáva kdesi v nedohľadne.

Možno si kladiete otázku, ako to, že niet liečby, niet lieku proti obezite. Odpoveď je prostá: Problém je v tom, že príčinou obezita nie je nedostatok liekov v organizme. Človek nie je tučný preto, že by mu v tele chýbal nejaký liek. Je tučný preto, lebo vedie chybnú životosprávu. A pri tom mu žiadny liek nemôže veľmi pomôcť.

Neriešte preto otázku ako schudnúť. Odstráňte príčinu, prečo ste tuční. Dajte si lepší cieľ, než chudnutie. zdravie.