Pozor na obezitu detí!

Obezita a nadváha sa stali celosvetovou epidémiou. Dnes ňou trpí viac než miliarda ľudí a očakáva sa, že do roku 2015 tento problém postihne ďalších 500 miliónov. Obezita však už dávno nie je doménou dospelých. Svetová zdravotnícka organizácia upozorňuje, že obezita postihuje na celom svete 22 miliónov detí do päť rokov a 155 miliónov školákov. Na Slovensku je obézne už skoro každé desiate dieťa.

Utrpenie obéznych detí

Okrem nepopierateľných zdravotných rizík, ktoré obezita so sebou prináša, je tým najhorším rizikom sociálna izolácia dieťaťa. Obézne deti často kolektív odmieta, majú málo priateľov, nezriedka ich okolie nespravodlivo považuje za lenivé, hlúpe alebo zlomyseľné.

Niektorí rodičia majú nepekný zvyk svoje obézne dieťa od malička ponižovať výrazmi ako buchta, nešika, trúba a pod. Sociálna diskriminácia obéznych detí začína už v škôlke a vekom sa stupňuje. Tučné deti bývajú často terčom výsmechu, čo máva veľmi zlý dopad na ich zdravý duševný vývoj. Obézne dieťa sa od svojich rovesníkov líši nielen vzhľadom, ale aj pohybovými schopnosťami, čo u neho vďaka výsmechu vyvoláva pocity menejcennosti.

Dievčatá reagujú na tento stav uzatváraním sa do seba, precitlivenosťou a pasivitou, čím svoju izoláciu nedobrovoľne prehlbujú ešte viac. Chlapci mnohokrát reagujú na slovné útoky okolia neprimeranou agresivitou.

Akokoľvek dieťa potláča svoje pocity smútku súvisiace s výsmechom, šikanovaním alebo vyčlenením z kolektívu rovesníkov, dopady na jeho psychický vývoj môžu byť veľmi vážne. Výsledkom psychického tlaku bývajú rôzne neurotické prejavy detí, ktoré môžu neskôr prerásť do vážnejších porúch správania. V čase dospievania, keď všetkým deťom chýba sebadôvera, tieto deti trpia najviac.

Je obezita dedičná?

Väčšina obéznych detí na Slovensku trpí exogénnou obezitou, t.j. takou, ktorej vznik podmieňujú nesprávne stravovacie návyky a nedostatok pohybu v kombinácii s genetickými faktormi. Výskumy hovoria, že ak je jeden z rodičov dieťaťa obézny, riziko vzniku obezity u potomka je trojnásobné. V prípade, že sú obézni obaja rodičia, ich dieťaťu hrozí obezita až desaťnásobne viac než deťom neobéznych partnerov.

Súvisí to najmä so životným štýlom a návykmi dieťaťa, ktoré vo veľkej miere preberá práve od svojich rodičov. Až štyri z piatich obéznych detí majú nadváhu aj v dospelosti. Iba v piatich percentách detskej populácie ide o fyzické príčiny vzniku obezity – endokrinné dysfunkcie, poškodenia mozgu alebo dedičné ochorenia.

Skreslená optika

Okrúhla mamička s ešte okrúhlejšou dcérkou prichádza na odporúčanie detskej lekárky na endokrinologické vyšetrenie. Lekár po vyšetrení, ktoré nepreukázalo zatiaľ žiadne poruchy vnútorných orgánov, obráti pozornosť matky na problém obezity dieťaťa, na čo sa ho mamička udivene spýta: - Vám sa zdá moja Tánička tučná?- Obézny rodič, obklopený ďalšími členmi svojej rodiny, ktorí majú nejaký ten kilogram navyše, máva často skreslenú optiku.

A nielen to. Málokedy je ochotný zmeniť zaužívané stravovacie návyky či životný štýl. Trvá to obyčajne do tej doby, kým jeho samého nezaskočia vážne zdravotné problémy. Ale pozor, na obézne deti číhajú tieto problémy oveľa skôr ako na ich dospelých rodičov.

Nebezpečná emocionálna stimulácia

Obezita nemôže vzniknúť bez zvýšeného príjmu jedla, ale iba samotné prejedanie sa nevystihuje celú problematiku. Známy je vzťah emocionálnej stimulácie a potravy, ktorý môže vzniknúť už u kojenca. Mnohé matky majú sklon akýkoľvek prejav nespokojnosti dieťaťa pripísať hladu. Plač dieťaťa však môže mať aj iné príčiny, akými sú napríklad smäd, teplo, chlad, bolesť, nepohodlie, únava, či choroba.

Ak je dieťa najedené a suché, nie je prehriate alebo naopak podchladené a napriek tomu mrnká, môže to mať jednoduchú príčinu – túži po našej blízkosti a našom dotyku. Ak matka každé zamrnkanie rieši prísunom potravy, zbavuje svoje dieťa možnosti odlíšiť hlad od iných pocitov a vytvára u neho návyk kompenzovať každú nepríjemnosť jedlom.

Veľmi nesprávnym prvkom výchovy u starších detí je odmeňovanie jedlom (ak spapáš polievku, dostaneš koláč..., ak budeš dobrý, mamička ti kúpi čokoládu...).

Nedostatok spánku a nedostatok pohybu

Výsledky štúdie amerických vedcov ukázali, že trojročné deti, ktoré mali nedostatok spánku, boli už ako sedemročné značne obézne. Deti, ktoré ráno vstávajú unavené, majú sklon menej sa pohybovať, a tým sa zvyšuje pravdepodobnosť, že budú mať nadváhu.

Vedci z Bristol University tvrdia, že v detských izbách by sa nemali nachádzať televízne prijímače, počítače, mobilné telefóny a iné technické vymoženosti, ktoré deti rušia pri spánku alebo pri ktorých trávia čas až do neskorých nočných hodín. Prieskum na Slovensku ukázal, že len deväť percent slovenských detí má pravidelný pohyb viac ako 60 minút denne.

Nočné maškrtenie

Podľa odborníkov by mali deti jesť päťkrát denne a prvým jedlom by mali byť raňajky. Prax však ukazuje, že prvým jedlom mnohých detí (najmä v predškolskom a školskom veku) je až desiata a svoje posledné jedlo konzumujú po 20 hodine. Viac ako polovica z nich potom ešte dlho do noci maškrtí.

Nezdravým javom je aj jedenie rôznych pochutín pri sledovaní televízie či hraní počítačových hier a popíjanie vysokoenergetických nápojov počas celého dňa. Aj keď je pitný režim pre dieťa veľmi dôležitý, presladené malinovky smäd dieťaťa neuhasia, práve naopak, ešte ho povzbudzujú.

Nezdravá reklama

O pribúdajúce kilá detí sa slušne stará aj reklama. Najmladších zákazníkov si získava nielen farebnými a vtipnými postavičkami, ale k nezdravým a kalorickým jedlám sľubuje aj hračky. Máloktoré dieťa dokáže takejto reklame odolať, rovnako ako rodičia nedokážu odolať túžbe detí ochutnať tú „zdravú čokoládovú tyčinku plnú mlieka“. Tých starších láka na hamburgery, sladké bublinkové nápoje alebo chrumkavé chipsy či hranolky.

Zdravotné riziká

Mnohí lekári sú presvedčení, že obézne deti trpia častejšie ochorením dýchacieho systému. Aj výskyt zubného kazu je u nich častejší, lebo jedia viac sladkých jedál. Deti s nadváhou a obézne deti mávajú častejšie aj problémy s chôdzou. Potvrdzuje to štúdia, ktorá naznačuje, že obézne deti majú dlhšie a širšie chodidlá ako ich rovesníci s normálnou hmotnosťou. S tým súvisí aj problém s udržaním rovnováhy.

Lekári upozorňujú tiež na problémy s chrbticou, ktoré nie sú v prípade obéznych detí ojedinelé. Deti s nadváhou majú často vážne poruchy látkovej premeny tukov a cukrov. Pre vysokú hladinu tukov v krvi sa v ich pečeni nadmerne ukladajú tuky a narušuje sa tak prirodzená štruktúra tohto dôležitého orgánu.

Nesprávne stravovanie pripravuje cievy o pružnosť, a preto vysoký krvný tlak už nie je výnimkou ani u mladších ročníkov. Špecifikom je, že ak sa obezita rozvíja v ranom detstve, deťom hrozí porucha prirodzeného nástupu pohlavného vyzrievania a rastu.

Obezita v dospelosti

Základným nebezpečenstvom je, že tučné deti sú podľa štatistík náchylné zostať tučnými aj v dospelom veku. Ako dospelí s nadmernou hmotnosťou sú potom títo ľudia vystavení zvýšenému riziku vzniku závažných ochorení akými sú diabetes, porucha metabolizmu tukov, ochorenie žlčníka, ischemická choroba srdca, vysoký tlak, dna, nádory prsníka, maternice, hrubého čreva a choroby pohybového ústrojenstva.

Podľa posledných výsledkov newyorskej Albert Einstein College of Medicine migrenózne bolesti hlavy dosahujú oveľa väčšiu intenzitu u obéznych ľudí než u ľudí s normálnou telesnou hmotnosťou. V súčasnosti je obezita druhým najčastejším rizikovým faktorom predčasnej smrti. U žien je navyše vnímaná negatívne aj z estetického hľadiska.

Čo s prevenciou?

*Nezabudnite, že počet tukových buniek sa vytvára v detstve a počas života sa neznižuje. Pri chudnutí (či priberaní) sa neskôr mení len ich veľkosť.

*Vždy sa riaďte chuťou dieťaťa do jedenia a nikdy ho nenúťte jesť. Nebojte sa, nebude hladné.

*Dieťa jedlom netrestajte ani neodmieňajte. Takýto prístup dáva jedlu emotívny náboj a v budúcnosti môže viesť k stravovacím problémom.

*Rozvíjajte prirodzenú túžbu detí po pohybe.

*Vyhýbajte sa najmä presladeným nápojom s vysokou energetickou hodnotou, nahraďte ich slabými čajmi alebo čistou vodou.

*Vyraďte z detského jedálnička sladkosti a nahraďte ich čerstvým ovocím.

*Nepodceňujte množstvo jedla, ktoré dieťa zje u kamarátov, u starých rodičov, alebo keď je samé doma.

*Buďte dieťaťu vzorom nielen v stravovacích návykoch ale aj v pohybovej aktivite.

*Pozor na opačný extrém! Nedovoľte, aby dieťa pripísalo chudnutiu extrémny dôraz a vyvinula sa u neho anorexia

Obezita u detí

Realita našich dní

Vyšší výskyt obezity pozorujeme v každej vekovej skupine. Ale priamo pred očami sa nám zvyšuje počet detí s nadváhou a obezitou. U nás má nadváhu vyše 5 percent a obezitu 12 percent detí - adolescentov.

Detská obezita je známy rizikový faktor pre obezitu v dospelosti, býva príčinou mnohých zdravotných a psychických komplikácií. Ak sa nárast detskej obezity nepodarí zastaviť hrozí, že v budúcnosti priemerná očakávaná dĺžka života detí bude dokonca kratšia ako ich rodičov. Príčinou sú ochorenia, ktoré idú s obezitou ruka v ruke – ateroskleróza, metabolické ochorenia (cukrovka, zvýšená hladina tukov), nádorové ochorenia. Príčiny sú v samotnej skladbe stravy, nevhodnom výbere nápojov, v nedostatku pohybového režimu, vo fyzickej inaktivite s pasívnym sledovaním televízie a reklám.

Vivat pasivita!

Až 75 percent bdelého stavu deti venujú sedavým aktivitám a v niektorých skupinách pohybovej aktivite venujú iba 1,4 percenta bdelého stavu (iba 12 minút denne!). Deti a adolescenti najviac sledujú televíziu, robia si úlohy a pracujú alebo sa hrajú s počítačom. Ak dieťa sleduje televízny program alebo sa hrá s počítačom viac ako 5 hodín denne, riziko obezity sa zvyšuje viac ako 5 násobne. Pokles fyzickej aktivity stúpa s vekom a je porovnateľný u chlapcov aj dievčat. S fyzickou inaktivitou stúpa pasívne sledovanie televízie alebo hranie video hier. Tejto činnosti deti častokrát venujú najviac času, hneď po spánku. Skrátenie doby pred televízorom jednoznačne vedie k poklesu hmotnosti (vyjadrenej podľa BMI – body mass indexu). Navyše televízny program je prepletený reklamami. V reklamách na potraviny sú ponúkané iba tie, ktoré majú vysoký podiel tuku alebo cukrov, najčastejšie oboch. Ide hlavne o sladkosti, cukrovinky alebo sladené nápoje. Pitný režim je pre všetkých veľmi dôležitý.

Sladené nápoje sú pre deti nevhodné. Napriek tomu ich spotreba stále stúpa. Podiel na tom majú aj ay na nápoje, ktoré sú na väčšine škôl. V niektorých krajinách (napr. vo Francúzsku) ich distribúciu zakázali.

Game over

Zvýšenú hladinu cholesterolu má u nás až jedna tretina detí (v Čechách menej, „iba“ jedna štvrtina). Aj preto vznikol na Slovensku preventívny program proti civilizačným ochoreniam: projekt Game Over - 4,85. Číslo vyjadruje cieľovú hladinu celkového cholesterolu u detí. Iba do tejto hodnoty je to hra, ďalej už vážna situácia – treba urobiť všetko na zníženie hladiny cholesterolu. Do projektu sa zapojili základné školy zo sídlisk v ôsmich krajských mestách. Deti sa pútavou formou učia rozlišovať zdravé jedlá, vhodnú skladbu nákupu v potravinách. Získané vedomosti potom prenášajú na svojich rodičov. Súčasne je dôraz kladený na nutnosť športovej aktivity.

Hrozba diabetu

Odhaduje sa, že každé tretie dieťa narodené v r. 2000 bude mať počas svojho života diagnostikovanú cukrovku. Diabetes bude najčastejšou chorobou mladých ľudí v 21. storočí. Súvisí s nárastom detskej obezity. Nakoľko DM 2. typu a obezita tesne súvisia, vznikol nový pojem DIABEZITA.

Súčasný výskyt obezity u detí možno označiť za „ticho pred búrkou“. Zatiaľ vidíme iba deti s nadváhou alebo obezitou, ale rýchlo sa k nim pridruží cukrovka 2. typu, ochorenia srdcovo-cievneho systému, ochorenia obličiek a nádorové ochorenia. Všetky tieto choroby môžu zásadne skrátiť očakávanú dĺžku života

Diabetes mellitus 2. typu v predstavuje našich podmienkach predstavuje 80 – 90 percent všetkých prípadov diabetu. Je považovaný za ochorenie dospelosti. V minulosti sa vyskytoval iba vo vyšších vekových skupinách, a preto sa volal aj starecký diabetes. V posledných dvoch dekádach bol pozorovaný zvýšený výskyt dokonca v najmladších vekových skupinách – u detí a adolescentov. Tento trend bol po prvýkrát opísaný v Japonsku pred dvadsiatimi rokmi a teraz tam DM 2. typu predstavuje 80 percent všetkých diagnostikovaných diabetov u detí! Výskyt stúpa celosvetovo. Situá- cia na Slovensku nie je zatiaľ dramatická, ale aj u nás už máme deti s týmto typom cukrovky. Ochorenie súvisí s detskou obezitou a nakoľko jej výskyt stúpa, je oprávnené očakávať aj nárast DM 2. typu.

Prijatie zdravého spôsobu stravovania a zvýšenie fyzickej aktivity vedú k zníženiu rozvoja civilizačných ochorení vo všetkých vekových skupinách. Obezita nie je iba kozmetická vada a estetický problém, ale je to závažné ochorenie s ešte vážnejšími následkami. Má dokonca svoje označenie v Medzinárodnej klasifikácii chorôb – E66.

Energia a tuky nadovšetko?

Pozor na!

hladinu cholesterolu v krvi.Za zvýšený sa pokladá cholesterol nad 5 mmol/l (milimolov na liter)

tukový profil, t.j. zastúpenie LDL (zlého) a HDL (dobrého) cholesterolu

cukor (glykémiu), ktorý by sa mal pohybovať pod úrovňou 5,6 mmol/l

spomínané rizikové hodnoty BMI indexu a veľkosti obvodu pása

veľmi vysoký príjem kalórií a tukov z vysoko kalorických nasýtených mastných kyselín (mäso, vysokotučné výrobky a pod.)

nedostatok fyzickej aktivity (človek by jej mal denne venovať aspoň 30 minút a urobiť 10 000 krokov!)

fajčenie, lebo (okrem iného) zvyšuje hladinu cholesterolu.


Čo jesť?

  • odporúčané výživové dávky sa líšia podľa pohlavia, veku, druhu práce, zamestnania. Sú vyššie u mužov a u ťažko fyzicky pracujúcich profesií. S vekom sa spomaľuje nielen trávenie, ale klesajú aj výživové odporúčania. Čím sme starší a menej aktívnejší, tým si musíme viac strážiť jedálniček.
  • napríklad u ťažko pracujúcich mužov do veku 34 rokov by mal denný energetický príjem predstavovať 15 500 kJ, 105 g tuku a nie viac ako 614 g sacharidov. Ľahko pracujúca žena rovnakého veku by mala denne prijať maximálne 9 500kJ, 65 g tukov a 369 g sacharidov.
  • zabúdať by sme nemali ani na pravidelný príjem minerálnych látok (hlavne fosforu, vápnika), vitamínov – a to najmä v ovocí a v zelenine. Výborné sú i ryby. Americkí výskumníci dokonca zistili, že ich prínos v oblasti ochrany kardiovaskulárneho systému je stonásobne vyšší ako riziko vzniku rakoviny pri konzumácii kontaminantov obsiahnutých v rybách.
  • uprednostňujme tzv. low-fat potraviny. Pre porovnanie, nízkotučné mlieko obsahuje v 250 ml 0,25 g tuku, z ktorého sa do nášho tela saturuje len 0,16 g, zatiaľ čo v pohári plnotučného mlieka sú až 2 čajové lyžičky tuku. Keď vypijeme pohár plnotučného mlieka, v našom organizme sa usadí až 6 g tuku.
  • prechod na nízkotučnú stravu by mal byť postupný. Telu treba dať čas, aby sa zmene prispôsobilo.