Pravidlá pre pobyt v saune
Čo znamená sauna
Sauna účinky odporúčania
Vyberte si správnu saunu
Pre koho nie je sauna vhodná
História saunovania
Pravidlá pre pobyt v saune

Saunovanie prospeje vášmu zdraviu i vašej kráse, musíte však dodržiavať presné pravidlá, aby ste si pri tom neublížili.

1. Odborníci ju hlavne začiatočníkom odporúčajú navštíviť maximálne raz týždnne. Vplyv sauny na vitalitu človeka je individuálny.

Niekoho prehrievanie organizmu unaví, iných ľudí vzpruží. Práve tým by ste sa mali riadiť pri výbere času stráveného v saune.

V každom prípade sa neodporúča pobyt v saune pred náročným tréningom. Najlepšie je navštíviť ju na konci týždňa, pred dňom voľna.

2. Pred vstupom sa treba osprchovať, aby ste zo seba zmyli nečistotu, pot či stopy dezodorantu. V saune by ste mali byť nahí, prípadne si okolo tela oviňte bavlnenú plachtu. Z hygienických dôvodov si v saune sadnite vždy na uterák. Prstene, náušnice či iné šperky nechajte radšej v šatni. Pod vplyvom tepla by sa veľmi rýchlo zohriali a na tele by vás nepríjemne pálili.

3. Dĺžka pobytu v saune je individuálna, ale riadiť by ste sa mali svojimi pocitmi. Jednoduché pravidlo znie: V saune buďte tak dlho, kým sa v nej cítite dobre. Len čo sa vám začne ťažko dýchať, cítite pálenie ušných lalokov, špičky nosa, bradaviek alebo končekov prstov, mali by ste si sadnúť o úroveň nižšie, alebo saunu ihneď opustiť. Vo všeobecnosti platí, že by sme v nej mali pobudnúť 15 - 20 minút, lebo po uplynutí tohto času si už umelo vytvárame zvýšenú teplotu.

4. Keďže teplo stúpa smerom nahor - k stropu, čím vyššie sedíte, tým vyššej teplote ste vystavení. Začiatočníci by si mali sadať na spodnú lavicu, odborníci dokonca tvrdia, že by na nej mali zotrvať i tí skúsenejší a na hornú lavicu si môžu sadnúť až na pár posledných minút.

5. Ideálne je, ak si môžete v saune ľahnúť alebo sadnúť tak, aby ste mali nohy v takej výške, v akej sedíte. Ak máte nohy nižšie, môže dôjsť k teplotnému rozdielu medzi hlavou a chodidlami, a tým sa termoregulačný mechanizmus organizmu preťažuje, čo sa prejavuje závratmi alebo bolesťou hlavy.

6. Ak máte pocit, že je vzduch príliš suchý, polejte horúce kamene vodou. Nerobte to však príliš často. Týmto úkonom sa totiž vlhkosť

vzduchu zvyšuje, čím sa znižuje účinnosť potenia. Pocitovo sa vám síce zdá, že stúpla teplota vzduchu, ale v skutočnosti ide iba o zmenu vlhkosti. Človek sa vzápätí menej potí a rýchlejšie sa unaví.

7. Niektorí pôžitkári si do vody, ktorou polievajú horúce kamene, dávajú aj pár kvapiek éterického oleja

Dbajte však na to, aby išlo o čisto prírodný produt, nie o syntetické náhrady dráždiace sliznicu nosa - môžu spôsobiť nepriaznivú reakciu očí a bolesť hlavy. Do sauny sa najviac hodia levanduľový, citrónový, eukalyptový olej či výťažok z ihličnanov.

8. Po prehriatí organizmu nasleduje jeho schladenie. Môžete si zvoliť vlažnú sprchu, pod ktorou zotrváte dovtedy, kým si telo na chladnejšiu vodu neprivykne a prestane ju vyhodnocovať ako studenú, alebo vyskúšajte ochladzovací bazén. Pred vstupom doň si predsa len dajte najprv sprchu teplou vodou a použite aj mydlo, aby ste zo seba zmyli vypotené nečistoty. Keby ste skočili rovno do bazéna, vzápätí by ste ich darovali ostatným návštevníkom.

9. Do ochladzovacieho bazéna vstupujte veľmi pomaly. V prvej fáze budete cítiť výrazný chlad. Cievne kapiláry v podkoží sú roztiahnuté a nastavené na výraznú cirkuláciu tepla. Pri kontakte so studenou vodou sa okamžite stiahnu a začnú vtláčať krv z podkožia do vnútorných orgánov, čím ich doslova masírujú. V ďalšej fáze pocit chladu prechádza a vo vode sa cítite príjemne, pretože voda okolo sa zohreje. Radšej sa však nehýbte, aby sa teplo nerozplynulo. Keď vám už opäť začne byť chladno, osušte sa, zabaľte do deky a ľahnite si na pár minút do odpočívarne (tepidárium).

10. Oddychovať by ste mali minimálne 10 minút, až kým sa organizmus nevráti do normálu, nepominú všetky sprievodné javy - pocit chladu, závraty, potenie. Potom celý postup zopakujte, počas celého pobytu 2x až 3x. Na návštevu sauny si preto treba vyčleniť dostatok času, minimálne 90 minút.

Dopĺňajte tekutiny počas saunovania

Počas pobytu v saune sa bazálna teplota zvýši o 20 - 40 %, krvné cievy sa rozšíria, prekrvenie sa zrýchli a potné žľazy sa aktivujú. Potením sa telo snaží ochladzovať. Človek počas pobytu v saune stratí až 2 litre vody, preto je nevyhnutné neustále dopĺňanie tekutín. Po každom opustení potnej miestnosti by ste mali vypiť aspoň dva decilitre vody, najlepšie čistej a neperlivej. Požívanie alkoholu sa pred návštevou sauny ani počas pobytu v nej neodporúča. Vysoké teplo znásobuje jeho účinok, čím môže dôjsť k dehydratácii, nevoľnosti, náhlemu návalu únavy a dokonca i k celkovému pocitu slabosti.

Pomáha aj masáž pokožky

V saune nájdete aj vetvičky či kefy. Sú určené na jemnú masáž pokožky alebo na jej drhnutie, čím sa otvárajú kožné póry a rýchlejšie sa vyplavujú nečistoty z kože a podkožia.

?Zásady správneho saunovania

Pre saunový kúpeľ potrebujete minimálne 2 hod. času a len veľmi málo ošatenia: 1 osuška,

Pravidlá správneho saunovania:

Povinnosťou návštevníka relaxačného centra je správať sa podľa pokynov prevádzkovateľa sauny.

1. Očista a príprava

Do sauny nechoďte hladný alebo s plným žalúdkom. Aby ste mohli nerušene vychutnávať saunu, navštívte najprv

toaletu.

Pred vlastným saunovaním sa každý osprchuje. Dobre sa osušte, lebo suchá pokožka sa rýchlejšie potí.

Umývate sa mydlom pod teplou sprchou, aby ste dôkladne očistili pokožku a umožnili lepšie potenie. Potom by mal nasledovať kúpeľ nôh pri teplote 38-40° C v dĺžke 2-4 min.

Teplý kúpeľ nôh pred saunovaním podporuje potenie.

2. V saune

Pri vstupe do sauny si môže návštevník nastaviť presýpacie hodiny.

Dýchajte nosom. Nie však zhlboka, skôr pozvoľne. Zbytočne nerozprávajte a nepohybujte sa, v saune by ste mali telo nechať oddychovať.

Pri inhalácii dýchajte nosom, spočiatku plytko, neskôr nádychy prehlbujte.

Oči častejšie privierajte, alebo ich majte zatvorené.

Pobyt v saune by mal byt krátky, účinok je ale intenzívny. Poťte sa preto na hornej alebo spodnej lavici.

Pri prehrievaní, ktoré by nemalo trvať viac než 15 minút, niekto leží, niekto rád sedí. Spoľahnite sa pokojne na Váš pocit.

U detí sa ale vzhľadom na malú hmotnosť tela a rýchlejšie prehriatie, majú pobyty v saune skrátiť asi na 5 minút.

Po ležiačky pociťujete príjemné rovnomerné teplo, lebo celý organizmus je v rovnakej teplotnej hladine a rozdiely povrchovej teploty sa rýchlejšie vyrovnávajú. Netreba prudko vstávať.

Ak chcete vstať, začnite najprv pohybovať končatinami, prípadne ak ležíte, sadnite si a masírujte si telo a až po chvíli sa postavte. Pohybujte sa čo najmenej a v tichosti relaxujte.

Priveľa rozprávania vedie k priamemu prúdeniu vzduchu do pľúc a rýchlejšiemu vzostupu tepla telesného jadra.

Posledné dve minúty by ste sa mali posadiť, aby si Váš krvný obeh zvykol na zvislú polohu a aby sa krv náhle nenahrnula do nôh.

Po dokonalom prehriatí nasleduje ochladenie. Pred ním je však nutné najprv spláchnuť pot z tela.

Pri vysokom krvnom tlaku by ste sa mali vystríhať ponorenia sa do bazéna so studenou vodou.

Poraďte sa so svojím lekárom, či je saunovanie pre váš zdravotný stav vôbec vhodné.

Optimálna doba na saunovanie je podvečer, aby mohol po saunovaní nasledovať spánok. Nevstupujte do sauny skôr než dve hodiny po konzumácii posledného jedla.

Nechoďte do sauny bezprostredne po značnej telesnej námahe.

Dôležitá je pravidelnosť saunovania – vyhraďte si 2 hodiny aspoň raz do týždňa.

Pripravte si mydlo, masážnu utierku či kefu, uteráky na podloženie a osušenie pokožky, krém na ošetrenie suchej pokožky po saunovaní, vodu na doplnenie tekutín.

1. Pred vstupom do sauny je každý návštevník povinný sa osprchovať a do sauny vstupovať osušený.

2. Do sauny sa vstupuje bez plaviek a zahalený v plachte.

3. V saune sa dýcha zásadne ústami, pretože vysoká teplota a suchý vzduch vysušujú sliznicu a môžu spôsobiť bolesti hlavy.

4. V saune sa môže sedieť a ležať výlučne len na plachte. Zabránite tomu, aby sa akýkoľvek pot dostal na drevo.

5. Dokonalé prekrvenie organizmu dosiahnete cca o 15 minút. Potom sa odporúča ochladenie sprchou od nôh k hlave.

6. Osušte sa a oddýchnite si na ležadlách.

7. Tento postup opakujte podľa kondície najviac však 3 krát po sebe.

8. Po poslednom pobyte v saune si celé telo dôkladne opláchnite vlažnou vodou bez mydla a vyutierajte sa do sucha.

9. Nakoniec navštívte odpočiváreň, zabaľte sa do plachty a zostaňte ležať aspoň 30 minút.

10. V priestoroch sauny je zakázané konzumovať potraviny, alkoholické nápoje a fajčiť.

Do sauny majú vstup zakázaný osoby, ktoré trpia príznakmi akútneho ochorenia, najmä zápalmi dýchacích ciest, so zvýšenými teplotami, kašľom, nádchou, hnačkami, bolesťami hlavy, malátnosťou; kožnými vyrážkami, otvorenými hnisavými, alebo krvavými ranami a pod.

Vstup nie je povolený ani osobám, ktoré trpia prenosnými chorobami a tiež bacilonosičom, ako i osobám, u ktorých sa v najbližšom okolí vyskytla prenosná choroba.

Nie je povolený vstup osobám podnapitým, zahmyzeným a špinavým.