...Gif - animácie ...

 
 
... okienko zdravia ...
 

                                                     Intenzívny pohyb - pomoc pri všetkých ochoreniachPacient chorý na rakovinu sa má šetriť, oddychovať, neprepínať sa... To je teória, ktorá patrí kamsi hlboko do minulosti. Dnes odporúčajú lekári pacientom s rakovinou pravý opak. Športovať.
Rôzne štúdie dokázali, že mierny, no intenzívny pohyb pomáha pri takmer všetkých ochoreniach. Biológ Johannes D. Coy dokonca šport považuje jeden z najúčinnejších prostriedkov proti rakovine, v istých prípadoch dokonca účinnejší než niektoré chemoterapeutiká. Jedným dychom však pacientov upozorňuje na to, aby v žiadnom prípade nepovažovali šport za náhradu liekov či lekára.
Cvičenie lekári odporúčajú zdravým ľuďom, ako prevenciu. Keďže sa pri zvýšenej telesnej aktivite vylučujú endorfíny, tzv. hormóny šťastia, dobre robí najmä duševne chorým, pohyb dodáva energiu a silu tým, čo práve zhadzujú nadbytočné kilogramy. Faktom však ostáva, že rovnaké povzbudenie, ak nie niekoľkonásobne väčšie, potrebujú pacienti s ochorením rakoviny. Nejeden po zistení nepríjemnej diagnózy prepadne do depresie, potrebuje zvýšiť sebavedomie, byť medzi ľuďmi, za každú cenu sa vyhnúť samote a situáciu dostať pod kontrolu. Pridanou hodnotou navyše bude, že na vlastnom uzdravení sa bude podieľať aj sám, čiže liečenie nebude pasívne, ale aktívne.
Pravdaže, reč nie je o vrcholovom športe. Aby bol účinnejší než niektoré lieky a výsledok na seba nenechal dlho čakať, pacientovi budú stačiť tri polhodinové intenzívne tréningy do týždňa. Táto "odmerka" poslúži aj zdravým ako prevencia – riziko rakoviny sa pri takomto "poskromnom" cvičení zníži až na polovicu! Naopak, pacienti s rakovinou, či už po operácii, ožarovaní alebo chemoterapii, by mali pohybu venovať 45 minút denne. Povzbudí sa látková premena a vyprázdnia sa zásoby glukózy v bunkách. "Pri intenzívnej telesnej činnosti sa nevyplavuje iba adrenalín. Kyslík je základný predpoklad na získavanie energie v mitochondriách, preto sa riadnym tréningom správne oživuje aj aktivita malej bunkovej elektrárne. Rakovinovým bunkám to jednoducho komplikuje život", uvádza v knihe Aktívne proti rakovine Johannes F. Coy. Takisto je presvedčený o tom, že aeróbnym cvičením sa telo dostatočne zásobuje kyslíkom a svaly získavajú energiu oxidáciou glukózy a tuku.
Šport pozitívne vplýva na:
- Imunitný systém – zvyšuje sa jeho aktivita
- Chrbticu, medzistavcové platničky a kosti – zlepšuje sa ich prekrvenie
- Látkovú premenu - zrýchľuje sa
- Pankreas – vyplavuje rovnomerne inzulín
- Mozog – lepšie sa prekrvuje
- Srdce – pracuje výkonnejšie, posilňuje sa srdcovo-cievny systém
- Pľúca – zvyšuje sa ich kapacita
- Náladu, pretože sa vyplavujú endorfíny, tzv. hormóny šťastia, ktoré ju spôsobujú
Rada pre všetkých, ktorí sa rozhodnú cvičiť a zároveň bojujú so zákernou rakovinou. Navštívte obvodného lekára, prípadne športového a oboznámte ho so svojim plánom. Poradí vám, akú záťaž si môžete dovoliť – vašu osobnú pulzovú frekvenciu určí prostredníctvom záťažového testu.

Vonkajšia ponuka
<
Počasie Praha - Svieti.com
<
Vitajte na stránke:      MCC Services, s.r.o.

.....Je tisíc chorôb, ale iba jedno zdravie..... Zdravie nie  všetkým, ale bez zdravia je všetko ničím….. Lekár mi síce odporúčal pohyb, ale nepredpísal, ktorým smerom…. Nemocné telo potrebuje lekára, nemocná duša priateľa..... Lekár lieči, príroda uzdravuje….. Len choď k lekárovi, choroba sa už nájde..... Lekárska veda už tak pokročila, že dnes už človek len málokedy zomrie bez lekárskej pomoci..... Keby sa o chorobách menej hovorilo, boli by ľudia zdravší..... Lekárska veda urobila až také závratné pokroky, že prakticky už nenájdeme zdravého človeka..... Zdraví sú len tí, ktorí ešte nevedia že sú nemocní..... Človek je zdravý, ak ho zakaždým bolí niekde inde..... Skleróza je najkrásnejšia choroba. Nebolí a každý deň sa človek dozvie niečo nové..... Lekári sú šťastní ľudia, pretože na ich úspechy sa díva slnko a ich omyly zakrýva zem.....