...Gif - animácie ...

 
 
... okienko zdravia ...
 

                                                       Čo ovplývňuje naše zdravie


Stres:
Stres je civilizačnou chorobou. Základným signálom je prudké búšenie srdca, trasenie končatín, potenie, podlamovanie nôh, závrate, rýchle dýchanie, zdá sa vám, že vidíte ináč a nemôžete preddýchnuť. K tomu príšerné bolesti hlavy, najmä na pravej strane, ktoré evokujú v mysli postihnutých prasknutie cievy alebo nádor.
Fajčenie :
Na Slovensku zomiera na choroby súvisiace s fajčením ročne asi 20 tisíc osôb. Život fajčiarov sa skracuje celkove o 8 -10 rokov (priemerne o 5 min. pri vyfajčení jednej cigarety). Absolútna väčšina ľudí, ktorí zomreli na infarkt alebo rakovinu pľúc boli fajčiari. Sústavným a dlhodobým vplyvom sa stalo fajčenie rizikovým činiteľom pri vzniku chorôb, akými sú zúženie ciev, vysoký krvný tlak, kôrnatenie tepien a vredová choroba, katary dýchacieho a zažívacieho ústrojenstva, choroby obličiek a najmä zhubné rakovinové ochorenia.
Drogy :
Užívanie niektorých drog (najmä marihuana, pervitín, magické huby, LSD) môže u niektorých predisponovaných jednotlivcov vyvolať nepriaznivé psychické stavy alebo vážne duševné choroby, akými sú napr. schizofrénia, rôzne psychózy a pod. Takáto osoba nemusí o tejto náchylnosti dopredu vôbec vedieť, kým sa naplno neprejaví pod vplyvom drogy. Takýto stav nemusí byť nevyhnute vyvolaný len dlhodobým užívaním drog, v prípade osobitne náchylného jedinca alebo silného (prevažne negatívneho) prežitku ho môže vyvolať už aj jednorazové užitie rizikovej látky.
Alkohol :
Čo sa týka konzumácie alkoholu, v nízkych dávkach priaznivo ovplyvňuje hladinu dobrého HDL cholesterolu, zhlukovanie krvných doštičiek a má aj antioxidačný účinok. Naproti tomu, vyšší príjem alkoholu je spojený nielen s vysokým krvným tlakom, ale aj s vyšším rizikom vzniku mozgovej porážky, určitých druhov rakoviny, chorôb pečene, zažívacieho traktu a iných.


1. Konzumujeme priveľa cukru (v sladkostiach, sladených nápojoch, alkohole).
Denne by sme mali prijať maximálne 25 g (teda 3 až 4 čajové lyžičky). V prvom rade by sme sa mali odnaučiť dosládzať jedlo a piť sladené nápoje.
2. Solíme až trikrát viac, ako je bezpečné.
Namiesto soli by sme mali používať na dochucovanie jedál viac byliniek, korenín, chilli. Soľ navyše ešte viac zvyšuje chuť do jedla, takže - ak sa usilujete schudnúť, soľ by pre vás mala byť tabu.
3. V našej strave máme príliš veľa nasýtených mastných kyselín v tučnom mäse, údeninách, masti, masle a tučných tavených syroch.
Vymeňte tieto nezdravé kyseliny za zdravšie nenasýtené tuky (repkový olej, olivový olej, kvalitné margaríny, semienka, orechy, avokádo).
4. Do tela dostávame aj príliš veľa trans-mastných kyselín (TFA).
Pozor by sme si mali dávať na jemné a trvanlivé sladké pečivo, mrazené a chladené cestá, plnené oplátky a sušienky alebo čokoládové výrobky zo skupiny cukroviniek.



































Epidémia samoty

Podľa Svetového ekonomického fóra je v rámci verejného zdravia samota väčší problém než obezita. Čím staršia generácia, tým sa väčšie percento ľudí sa cíti byť osamelé. Štúdie ukazujú, že samota má na zdravie rovnaké účinky, ako keby ste vyfajčili 15 cigariet denne alebo holdovali alkoholu.
Ľuida nezomierajú na starobu, ale na samotu. WEF analyzovali 148 štúdií a dospeli k záveru, že strata  sociálnej interakcie zvyšuje pravdepodobnosť skorého úmrtia až o 50 %. V druhej analýze skúmali 70 štúdií zaoberajúcich sa dôsledkami sociálnej izolácie a osamelosti.  Výstup uvádza, že tieto faktory pôsobia na pravdepodobnosť úmrtia v podobnom či väčšom rozsahu než obezita. Vedci z London School of Economics odhadli, že britskú ekonomiku stojí každý starý osamelý človek každých desať rokov 6 tisíc libier navyše v súvislosti s dodatočnou zdravotnou starostlivosťou a tlakom na sociálne služby
Je nutné poznamenať, že samota postihuje každú vekovú skupinu. AARP Loneliness Study odhalila, že na celom svete trpí samotou 42,6 miliónov dospelých. Samota má podľa WEF významný vplyv na psychický stav i fyzické zdravie. Môže viesť k narušeniu spánku, k vysokej hladine stresových hormónov, k vyššej náchylnosti k rôznym ochoreniam a k zhoršovaniu imunitného systému. Samota vás nemusí rovno zabiť, ale môže výrazne znížiť kvalitu vášho života, ale aj degradovať váš pracovný výkon.
Podľa štúdie New Economic Foundation citovanej serverom Accounting Weekly vyjdú náklady britských zamestnávateľov každoročne na 2,5 miliardy libier. Z toho zvýšená miera absencie v práci kvôli vyššej miere zdravotných problémov vyčíslili na 20 miliónov libier, dopady na osoby starajúce sa o osamelých a dodatočné náklady zamestnávateľa na týchto zamestnancov na 220 miliónov libier a pokles produktivity v dôsledku zníženia blahobytu pracovníkov plynúceho zo samoty na 665 miliónov libier. Nižší blahobyt v dôsledku samoty a s tým spojená vyššia fluktuácia pracovníkov vychádza podľa štúdie až na 1,62 miliardy libier.
Vonkajšia ponuka
Vitajte na stránke:      MCC Services, s.r.o.
Pacientom odporúčame využívať moderný elektronický system e-Časenka, ktorý prináša veľkú úsporu času pre samotných pacientov... Umožňuje jednoduchú a rýchlu komunikáciu pacienta s lekárom cez počítač (internet) a mobil bez nutnosti návštevy ambulancie…. Cez E-časenku je možné napríklad: objednať sa na vyšetrenie a čas na dnes alebo iný deň, predpis receptov, kedy po kontrole žiadosti o recept mu lekár tento elektronicky predpíše a pacient si ho následne v hociktorej lekárni môže vyzdvihnúť, alebo dostane správu, prečo mu recept nemôže byť predpísaný. Je možné vypniť rôzne dotázniky a system umožňuje mnohé ďalšie funkcie…. Keď už prídete do čakárne a pred Vami je veľa pacientov, systém Vám môže prideliť kód, čakáreň môžete opustiť, vybaviť si iné Vaše veci a následne budete SMS upozornení, že sa blíži Váš vstup do ambulancie... ....Možnosti ďalšej komunikácie ---> Info pre pacientov........Je tisíc chorôb, ale iba jedno zdravie..... Zdravie nie  všetkým, ale bez zdravia je všetko ničím….. Lekár mi síce odporúčal pohyb, ale nepredpísal, ktorým smerom…. Nemocné telo potrebuje lekára, nemocná duša priateľa..... Lekár lieči, príroda uzdravuje….. Len choď k lekárovi, choroba sa už nájde..... Lekárska veda už tak pokročila, že dnes už človek len málokedy zomrie bez lekárskej pomoci..... Keby sa o chorobách menej hovorilo, boli by ľudia zdravší..... Lekárska veda urobila až také závratné pokroky, že prakticky už nenájdeme zdravého človeka..... Zdraví sú len tí, ktorí ešte nevedia že sú nemocní..... Človek je zdravý, ak ho zakaždým bolí niekde inde..... Skleróza je najkrásnejšia choroba. Nebolí a každý deň sa človek dozvie niečo nové..... Lekári sú šťastní ľudia, pretože na ich úspechy sa díva slnko a ich omyly zakrýva zem.....
<
Počasie Žilina - Svieti.com
<